Mistry ČR v rugby league je Mad Squirrels Vrchlabí

1. Liga

Vytvořeno: 17.11.2022 17:10

Grandfinále nejvyšší soutěže českého Rugby League hostil tým Mad Squirels Vrchlabí. Hráči Vrchlabí v loňském roce nedosáhli na vytoužený titul, když ho ve finále v těsném zápase ztratili s týmem RLC Dragons. Tým RLC SLavia Hradec Králové naopak ve finále chyběl již několik sezón a hlad po úspěchu byl veliký. Proti ovšem hrála statistika. Hradečtí ve třináctkovém ragby domácí výběr neporazili již více než tři roky. Kdy jindy ale mohli tuto černou sérii ukončit, než právě ve velkém finále.

A skutečně to byli hosté z Hradce Králové, kteří do zápasu vstoupili aktivněji. Tvrdou obranou v prvních minutách překvapili domácí hráče a z následného útočného drivu si první try zápasu připsal Shydo, který zakončil útočnou akci na kraji hřiště. 0:6.

O pár minut později mohlo být vyrovnáno, ale Kubát odmítl nabídnutou šanci vypadnutým míčem pár metrů před try zonou.Následujících deset minut se pak neslo ve znamení chyb na obou stranách hřiště. Tuto sekvenci ukončil až try Kubáta, který tentokrát po přihrávce Hudrlíka těsně před try zonou nezaváhal a napravil tak svojí chybu z úvodu utkání. 6:6.

Utkání se dále neslo v obdobném duchu, vrchlabští hráči ale dělali méně chyb a také se jim dařilo dominovat v obraně. Hradeckým hráčům chyběl v útočné hře nápad a byli snadnou potravou pro agresivně hrající obranu domácích. Po dvou penaltách hostí se domácí tým jednoduše dostal k try zoně soupeře, kde obranu překvapil Leonardis útokem na zavřenou stranu hřiště 12:6.

Po dobrém výkopu Cintlera se hosté dostali na míč, podařilo se jim dostat až k try zoně domácího týmu, kde ale opět chybovali, když jedenz hráčů nezpracoval přihrávku na krátko a tak “drive”, který mohl srovnat stav utkání skončil pouze u mlynu pro vrchlabské hráče. Do šaten se nakonec šlo za stavu 16:6, když ke konci poločasu přidal další body na konto domácího výběru Bělohlávek. První poločas nabídl relativně vyrovnaný zápas, kde rozhodující prim hrála domácí obrana a větší počet chyb hostující Slavie.

Do druhého poločasu paradoxně vstoupili lépe hosté a byli to domácí, kdo začali kupit chyby. Ty odstartoval svým špatným zpracování míče Hudrlík, kdy většina hráčů na hřišti viděla takovou chybu u Hudrlíka vůbec poprvé. Vrchlabští hráči jako by se lekli úspěšného prvního poločasu a tato změna směru utkání vyústila v try týmu z Hradce Králové, když po penaltě využili dobré pozici na hřišti a po rozhození míče až na kraj hřiště skóroval opět Shydo. 16:10

Další body hráčů Slavie si připsal Tichý za proměněnou penaltu. Té předcházelo zbytečné dohrání Cintlera Kubátem, který ho po kopu atakoval spojku hostí v době, kdy už hra byla dávno jinde. Zákrok na Cintlera šel okamžitě pomstít zadák Richter a tento ještě zbytečnější zákrok byl oceněn žlutou kartou. Pro Hradec tato situace znamenala dva body a naražená žebra hlavní spojky. Po jedné z dalších zbytčných chyb Vrchlabských hráčů, kdy kop mířící do autu před čárou nepochopitelně zachytil domácí hráč a následně s míčem dopadl do autu, byl Hradec opět blízko položení, ale obrana Vrchlabí ho dobře zastavila. Naopak z dalšího útoky chybovali hosté a vypadnutý míč zachytil Hovard, který ho donesl několik desítek metrů od try zóny domácích. V tu dobu bylo skóre zápasu 16:12.

To však netrvalo dlouho, neboť po Cintlerově kopu využil zmatků v obraně try zóny domácích hradecký křídelník Shydo a zkompletoval hatrick. 16:16. Momentum zápasu teď bylo na straně Hradce Králové. Obrana Vrchlabí jakoby zůstala po prvním poločase v šatně.To co jí zdobilo v prvním poločase, tedy rychlé vybíhání z lajny a dominance ve skládkách se vytratila a domácím jakoby se do hlavy čím dál více vkrádala vzpomínka na loňské prohrané finále. Hradec byl v útoku mnohem kreativnější, než v první půli a dařilo se mu tím získávat velké množství metrů směrem k soupeřově try zóně. Když pak Adamec připravil o míč domácího zadáka Fišera zhruba 15 metrů před try zónou Vrchlabí, podařilo se z této akce otočit stav utkání. Nejprve ještě domácí hráči dobře ubránii Shyda na kraji hřiště a poté Novotného ve vlastní try zóně, na následující akci Hradce, zakončenou až na kraji hřiště kým jiným, než Shydem, už byla ale obrana krátká. V neprospěch Hradce hrálo to, že pokládali především na kraji hřiště a z této pozice bylo složité proměňovat následné konverze. A nepodařilo se to ani tentokrát a proto bylo Vrchlabí stála jeden prokopnutý try od vítězství a do konce utkání zbývalo pět minut.

Dobrý útok Hradce následoval stejně dobrý útok Vrchlabí, ale body nepřinesl ani jeden. Následující útočný set Hradce měl ukončit zápas. Bohužel pro hráče hostí došlo k chybě a ta byla potrestána tryem Bělohlávka, kteý svojí signifikantní akcí proběhl mezi centrem a druhou řadou a položil try ve velice dobré pozici pro kopáče. Stav byl 20:20 a Hudrlík měl na noze vítezný kop, neboť po jeho kopu měl být rozhodčím ohlášen konec zápasu. A Hudrlík, jako už mnohokrát v této sezóně, nezaváhal a domácí tribuna vybuchla vítěznou euforií.

V zápase dvou poločasů a infarktovém závěru, kdy domácí rozhodli v poslední vteřině zápasu, vítězí tým Vrchlabí. “Perfect season”, jak říkají v USA sezóně bez jakékoliv porážky, byla vítězným Grandfinálem dokončena. Nutno dodat, že za perfektní divácké kulisy, kterou vytvořili početné zástupy fanoušků obou týmů. Tento den byl oslavou rugby league!