Mistrovství světa v rugby league dostane novou podobu

Mezinárodní scéna

Vytvořeno: 20.02.2024 16:48

Příští mistrovství světa v rugby league se bude konat na jižní polokouli, a to až v roce 2026. Mužské, ženské i vozíčkářské turnaje se opět budou hrát společně.

Na zasedání správní rady IRL v Singapuru padlo rozhodnutí přesunout Mistrovství světa z roku 2025 na rok 2026 a restrukturalizovat tak i celý mezinárodní kalendář. Mistrovství světa v roce 2026 se bude účastnit pouze 10 mužských, osm ženských a osm vozíčkářských týmů. K změnám došlo poté, co se Francie vzdala pořadatelství MS v roce 2025. Kromě toho bylo rozhodnuto, že následující Mistrovství světa v rugby league žen po RLWC2026 se bude konat už jako samostatný turnaj, a to v roce 2028. Následující kalendář od roku 2026 pak bude respektovat tradiční čtyřletý cyklus, další MS se tedy odehraje v roce 2030.

Po odstoupení Francie od pořadatelství však místo konání není známo, hostit ho však bude jižní polokoule, s velkou pravděpodobností Austrálie nebo Nový Zéland. Rozhodnutí o tom, kde se RLWC v roce 2026 bude konat padne během letošního roku. Výběrové řízení pro všechna další mistrovství světa až do roku 2030 začnou taktéž letos.

Radikální změnou je i snížení počtu týmů, které se šampionátu účastní, a to téměř o polovinu, ze šestnácti na deset. Vrácením počtu mužských týmů na 10 (stejného počtu, který se účastnil Mistrovství světa v roce 2008) by mělo vrátit turnaji prestiž a zajistit větší vyrovnanost výsledků. Automatickou kvalifikaci mají jistou všichni čtvrtfinalisté z předchozího MS u mužských týmů a semifinalisté z předchozího MS žen a vozíčkářů. Zbylí účastníci vzejdou ze světové kvalifikace.

S restrukturalizací turnaje by však měl být spojen i větší důraz na rozvoj regionálních šampionátů v oblastech Asie a Pacifiku, Evropy, Blízkého východu, Afriky a Ameriky tak, aby byl zajištěn rozvoj i v zemích, které se ve výsledku na šampionát nekvalifikují. O tom, jak budou regionální šampionáty pro jednotlivé kontinenty vypadat bude snad brzy jasno.

Předseda IRL Troy Grant se k radikálním změnám v mezinárodních soutěžích vyjádřil takto: „Správní rada IRL učinila tato rozhodnutí s cílem vytvořit atraktivnější soutěže a zajistit lepší finanční prosperitu celého sportu. Zrušení MS ve Francii v roce 2025 nám dá čas nastavit strukturu mistrovství světa a souvisejících turnajů jako součást dlouhodobého mezinárodního kalendáře, po kterém všichni zoufale touží".

Překlad: Daniel Veselý
Převzato z webu: International Rugby League"

Článek publikoval: David Lahr
dne: 20.02.2024 16:48