Česko vs Norsko U16, U19

Reprezentace

Vytvořeno: 18.03.2024 08:50

Po zimní přípravě v podobě společných víkendových tréninků se české juniorské týmy pod vedením Tomáše Valenty a Tomáše Adamce v sobotu 16.3.konečně utkali s Norským výběrem na domácím hřišti RLC Slavia Hradec Králové.

Přes nepříznivou předpověď počasí na ten den dorazilo na tribuny mnoho diváků nejen z řad rodičů a kamarádů českých hráčů, na tribuně rozhodně byli i přihlížející, kteří rugby dle svých slov viděli poprvé v životě. Opět se tak potvrzuje, že rugby league v česku je na vzestupu a investice úsilí do mladších kategorií je správnou cestou.

Zápas začal výkopem mladší kategorie U16, kdy zápas proběhl dle pravidel devítkového rugby league, ale vzhledem k velkým očekáváním a chuti hrát na obou stranách se hrálo 3x15 minut a přidala se ještě čtvrtá 10minutová část. Mladí hráči Česka i Norska vletěli do zápasu s elánem, který málokdo u tak mladých hráčů předpovídal. Český výběr v první patnáctiminutovce lehce dominoval a byl schopný si zajistit vedení. V dalších částech zápasu však pomalu začal ztrácet a dopouštět se chyb souvisejících především z nedostatku zkušeností – Česká reprezentace U16 totiž hrála svůj historicky vůbec první zápas. I přes neskutečnou snahu českých hráčů však utkání skončilo 20:38 pro Norský tým.

Hlavní trenér české U16 Tomáš Valenta, komentuje: „Do zápasu jsme šli s velkým očekáváním ale rozhodně ne bez pokory. Po první části jsme měli velmi dobrý pocit a možná se tak některým hráčům mohl zdát výsledek jasný. Nedostatečně důrazné skládky a v některých chvílích zbrklá manipulace s míčem nám však vítězství vzali. Hlavy ale nevěšíme – učíme se z chyb a již v tuto chvíli plánujeme pokračující reprezentační přípravu a v co nejbližší době také další zápasy. Kluci chtějí hrát a mají chuť do rugby league jako snad nikdo. Těšíme se na případnou odvetu a další zkušenosti.

Bezprostředně po konci utkání U16 na hřišti začal zápas českých a norských U19 týmů v klasickém formátu třináctkového rugby 2x40 minut, které se v první půlce neslo v duchu vyrovnaných a tvrdých soubojů na obou stranách. Počasí během zápasu se ze slunečného dne změnilo na intenzivní déšť s větrem, ve kterém se Norům podařilo lépe zorientovat a začali mít na Čechy navrch. Český tým U19 hrál velmi dobře ale ztrácel v některých standartních situacích a celkově se dopouštěl spousty chyb jak na míči, tak v obraně.

Chyby vyskytující se na obou stranách ale dokázali lépe trestat Norové a svým bodovým ziskem 30 bodů si zajistili vítězství v poměru 16:30.

Oba české juniorské týmy podle svých slov chtějí dál trénovat a hrát další utkání. Jsou jasným důkazem vzestupu rugby league v česku a jeho postupně zvyšující se úrovně.

Článek publikoval: David Lahr
dne: 18.03.2024 08:50