Srbsko U20 46 : 6 Česká republika U21

Reprezentace

Vytvořeno: 27.08.2021 07:35

Ve čtvrtek večer odcestovala výprava juniorské reprezentace U21 k reprezentačnímu utkání do hlavního města Srbska Bělehradu.

Původně plánovaný dvojzápas se bohužel nemohl uskutečnit, neboť z důvodu koronavirových restrikcí nejdříve odpadl soupeř z Ukrajiny a poté i Bulharsko. Původně plánovaný pětidenní pobyt se tedy změnil na třídenní výjezd. 

V pondělí ráno dorazil autobus s našimi reprezentanty na hotel. Po ubytování a krátkém odpočinku vyrazili po obědě naši hráči na prohlídku Bělehradu. Průvodce městem jim dělal prezident srbské rugby league asociace Vladan Kikanovič. Před večeří pak všechny hráče čekal lehký trénink, zaměřený zejména na protažení celého těla po dlouhé cestě.

Ráno v den zápasu už bylo pouze ve znamení odpočinku. Kdo chtěl, mohl si zatrénovat, kdo ne, odpočíval na pokoji. Zhruba o půl páté odjížděl autobus s hráči na hřiště. Oproti našim zvyklostem, začínal zápas od 18:00. Hlavním důvodem bylo samozřejmě počasí. Během dne se teploty pohybovali hravě nad 30°C. Jak už bylo napsáno v předchozích článcích, od zápasu všichni očekávali hlavně to, jak tým obstojí v porovnání se silnějším týmem ze země, kde má rugby league bohatší historii. 

A rozdíl byl patrný od prvních minut. Přestože naši hráči technicky překvapivě vůbec nezaostávali, rozdíl byl zejména v síle a tvrdosti. Srbští reprezentanti byly důraznější a svojí silou a rychlostí neustále vyvíjeli tlak na naše hráče. Z tohoto tlaku dokázali hned ze začátku vytěžit několik chyb našich hráčů a také několik tryů. Rozdíl v síle byl znát zejména v roji, kdy bohužel rychlost a odhodlání našich hráčů nedokázalo nahradit kilogramy, kterými disponoval roj soupeřova týmů. Se silnými rojníky soupeře se nejlépe vypořádal Kryštof Pecold, který byl po zápase vyhlášen soupeřovým týmem, jako nejlepší hráč českého výběru. Přestože se Kryštof v letošní sezóně vrací z opakovaného zranění kolene, které utrpěl v posledním reprezentačním zápase proti Polsku před dvěma lety ve Vrchlabí, byl to právě on, kdo k rychlosti a odhodlání přidal také, díky své postavě, potřebnou tvrdost a dal zavzpomínat na sezónu 2019, kdy byl ve své nejlepší formě. Ve hře zdatně konkuroval soupeřovým nejlepším rojníkům a to jak v útoku, tak v obraně. Na konci prvního poločasu náš tým zahrozil před try linou soupeře, kdy nejprve míč nedonesl do try zony Dominik Fišer. Chvíli na to se to již povedlo kapitánovi týmu Jakubu Hudrlíkovi, ale těsně před položením mu míč vypadl. První poločas pro náš tým skončil skorem 26:0 ve prospěch domácího týmu. 

V druhém poločase se hra vyrovnala a soupeři jsme zatápěli mnohem častěji. Co našim hráčům chybělo na síle, to se snažili dohnat odhodláním a chytrostí. Míče chodili častěji do stran a vypadalo to, že soupeři pomalu začíná docházet energie. Náš tlak vyústil v první try českého týmu v zápase. Ten si připsal zadák Jakub Tichý. Domácí výběr po tomto momentu ještě více přidal a nedovolil našim hráčům pokračovat na úspěšné vlně. V závěru zápasu si připsal ještě několik tryů a našim borcům již žádný nepovolil.

Utkání proti výběru Srbska bylo pro naše hráče mimořádně cennou zkušeností. Všichni hráči se shodli na tom, že to byl nejrychlejší a nejtvrdší zápas, jaký kdy odehráli. A právě takové zápasy chceme hrát dále. Takové zápasy nám dají nejvíce. Zkušenosti, možnost porovnání a hlavně motivaci pro to, pracovat na sobě a rozvíjet svoje dovednosti, jak v tréninku, tak mimo něj.

Článek publikoval: David Lahr
dne: 27.08.2021 07:35