Historie Rugby League

Historie

Vytvořeno: 27.05.2021 00:00

Historie Rugby League, článek napsal Ladislav Cintler.

Nejstarší historie tohoto sportu sahá až do starověkého Říma a Číny, kde se hrály hry podobné fotbalu či ragby. Moderní historie je pak svázána s Britskými ostrovy, kde se podobné hry hrály minimálně od dvanáctého století. Často byly tyto míčové sporty během středověku zakazovány, aby neodváděly od produktivní práce.

Světlé časy nastaly během 18. a počátkem 19. století, kdy vznikají fotbalové týmy na chlapeckých školách po celé Anglii. Školy vyučovaly odlišné pravidla fotbalu a občas se stávalo, že se při školních zápasech pravidla o poločase změnila. Některá dovolovala soupeře skládat či chytat letící míč, ale jinak byla hra podobná spíše dnešní kopané. Co je důležité, nikde nebylo uvedeno, zda se s míčem smí nebo nesmí běhat. To podle legendy změnil v roce 1823 William Webb Ellis student školy v anglickém městě Rugby, který údajně během zápasu zvedl míč ze země a vběhl s ním do brány. Tato změna pravidel se zvlášť v Rugby rychle ujala a začalo se tomuto sportu říkat rugby football neboli fotbal z města Rugby a později jednoduše ragby (počeštěná verze).

Ač se pravidla fotbalu a ragby značně rozcházela, bylo původní snahou tyto dva sporty sjednotit. Nakonec, ale při formování Football Association v roce 1863 byla upřednostněna tzv. Cambridgeská pravidla, což znamenalo zakázání běhání s míčem a skládání. Od té doby šly fotbal a ragby svoji vlastní cestou. Samostatná ragbyová asociace, která měla za úkol sjednotit různorodá pravidla, vznikla v roce 1871 (Rugby football union). Tato jednotnost, ale neměla dlouhého trvání. Původně se totiž ragby hrálo hlavně na školách, kde se vyučoval amatérismus sportu, tedy sportování pro zábavu a ne pro peníze.

Mezitím se ragby stalo velice populární a kromě školních týmů vznikaly sportovní kluby po celé Anglii a hlavně na industriálním severu byly týmy často tvořeny hlavně z chudších vrstev obyvatelstva jako jsou dělníci a horníci. Ti pak požadovali odškodné za zranění na hřištích, kvůli kterým nemohli pracovat. To se nelíbilo RFU a tyto požadavky zavrhlo, což vedlo k odtržení klubů ze severu, které si založily v roce 1895 vlastní profesionální asociaci Northern rugby football union (Nigel Trueman 2007). Během několika let se pak výrazně změnila pravidla, aby bylo ragby pod novou asociací více atraktivní pro diváky. Počet hráčů byl omezen na 13, odstranily se rucky (hraní na zemi) a místo toho se zavedlo play the ball (rozehrání míče po skládce). Tyto podstatné změny udělaly z rugby league naprosto jinou a unikátní hru.

Článek publikoval: David Lahr
dne: 27.05.2021 00:00